2249/655
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet No. 00036. Udført hos Louis Poulsen i 2003. Diam. 60.
Kun produceret i tre måneder frem til 31. december 2003.
Let brugspatina. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
15 bud