Russisk maler, 19. årh.s første halvdel
Russisk ikon forestillende Skt. Tsaritsa Elena holdende tallerkenen med søm fra Jesu Korsfæstelse. Usigneret. Olie på lærred. 100×45.
Proveniens: Erhverves af danske sælgers familie ved et længerevarende ophold i Sovjetuninonen i 1980'erne.
Lærredet er dubleret og restaureret, bl.a. flere ældre afskalninger og krakeleringer samt senere retoucheringer.
Russisk tema, 7. december 2020