2050/​8600

Russisk maler, 19. årh.s første halvdel

Russisk ikon forestillende Skt. Tsaritsa Elena holdende tallerkenen med søm fra Jesu Korsfæstelse. Usigneret. Olie på lærred. 100×45.

Proveniens: Erhverves af danske sælgers familie ved et længerevarende ophold i Sovjetuninonen i 1980'erne.

Lærredet er dubleret og restaureret, bl.a. flere ældre afskalninger og krakeleringer samt senere retoucheringer.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK