2010/236
Samling div. kinesiske tekstiler med broderi i form af blomster, sommerfugle mv. heriblandt et gråt sjal med broderede sommerfugle 207×67 cm, stof (2 baner) 69 cm x 2, 172 cm. Rosafarvet silke med blomsterbroderi i farver, dragtstykke, nederdel samt syv div. små broderier og borter, etc. 19/20. årh.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nederdel fragmentarisk plettet og tilklippet mv.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
40 bud