Foto endnu ikke klar
888/​949

Tom Wolfenstein, tilskrevet (, Sverige. 20. århundrede.)

Sofabord med stel af massiv eg, gennembrudte sider udskåret med organisk bladmønster. Top af glas hvorunder plade beklædt med blå vinyl. Antageligt udført ca. 1940'erne for AB Ditzingers, Stockholm. H. 49. L. 80 B. 49.

AB Ditzingers var en svensk interiørbutik i Stockholm, grundlagt i 1854 af Robert Ditzinger (lukkede 2005) med speciale indenfor tekstiler. Senere begyndte de at sælge møbler som de selv producerede på eget værksted. Tom Wolfenstein forbliver stadigvæk anonym, men det er kendt at han har formgivet møbler både for AB Ditzingers samt enkelte møbler på bestilling til Ditzinger familiens eget brug.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK