2203/874
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på seks stole af mahogni, samt sko af palisander. Sæde betrukket med lyst uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag