876/​1538

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Vase af stentøj modelleret med grene, frugter og blade. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. Salto. Udført på Carl Haliers værksted, Københavns Stentøjsbrænderi. Formgivet 1930. H. 29,5.

Litteratur: Axel Salto: “Saltos Keramik”. Modellen vist i uglasret form på foto af Salto og Halier på værkstedet, fig. 25.

På denne bojanformede vase kommer Saltos fascination af- og interesse for de kinesiske traditioner indenfor porcelænsdekoration på raffineret vis til udtryk. De modellerede grene med spredte blomster og frugtlignende ornamenter, fremkaldes særligt smukt når som hér kombineret med den karakteristiske hvide, let krakelerede glasur. Denne naturalistiske skildring af naturmotivet videreudvikler Axel Salto i lighed med den riflede stil i sin tid hos Carl Halier fra 1929–1930.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

125.000 DKK