2433/​728

Antoni Tapies (f. Barcelona 1923, d. sst. 2012)

“Paralleller”, 1984. Sign. Tapies, 46/75. Udgivet af Galerie Lelong, Paris. Litografi i farver. Lysmål 71×94. Bogen “Tàpies. Obra gráfica, 1979–1986” medfølger. (2)

Proveniens: Kunstmuseet Louisiana, Humlebæk. Direkte erhvervet gennem Knud W. Jensen i 1998, som var direktør for museet.

Mindre afslag i trykket. Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK