2421/531
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“De fire årstider”. Fire kvindefigurer af lertøj. Dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå base. Sign. monogram, Danmark hhv. -73 M20, -79 M21, -76 M22 og -68 M23. H. 32,5–34. (4)
“Sommer”-figur med et lille afslag på spidsen af et blad nederst på figuren. Ellers blot alm. alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
23 bud