2045/801
Karen Clemmensen (f. 1917, d. 2001)
Ebbe Clemmensen (f. 1917, d. 2003)
En “safaristol” med stel af ask. Sæde, ryg og armlæn betrukket med brunt patineret skind. Model 4305. Formgivet 1959. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og minder kanthak. Skind med pletter, smuds og defekter. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud