Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Lille rund mokkakande af sterlingsølv med hamret overflade og lille, udtrukket tud. Øverste kant ved åbning med rillet reliefdekor. Hank med pokkenholt. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1947. Formgivet 1937. Vægt 377 g. H. inkl. hank 11,9.
Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, Museet på Koldinghus, modellen ill. og omtalt s. 70–71 samt i modelregister s. 153, modelnr. 238.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. december 2022