Marie Luplau (f. Hillerød 1848, d. Frederiksberg 1925)
Udsigt over et landskab. Sign. monogram Humlum 19–8-09. Olie på lærred monteret på lærred. 22×33,5.
Lærred bør strammes let op. Behov for let overfladerensning. Minimal ridse og lille stødmærke ved nedre kant.