Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
“Pigeportræt”. Portræt af kunsterens datter Besse. Sign. monogram 1911. Vandfarve på papir. 74×49.
Anna og Fritz Syberg solgte godt til Fåborg Museum og på Den Frie 1910. Da de længe havde haft en drøm om et længere Italiensophold besluttede de sig for at bruge pengene på et langvarigt ophold i Italien og drog afsted med hele familien, d.v.s. deres i alt 6 børn til Italien, hvor de boede i Pisa til 1914. I denne periode malede de kun akvareller. Portrættet er udført under opholdet i Pisa.
Litteratur: Herman Madsen, “Fritz Syberg. Et Billedværk”, 1937 planche 33.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 300, 1973 nr. 328 afb. s. 61.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020