Valdemar Kornerup (f. København 1865, d. sst. 1924)
Akademistudie af en nøgen mand. Sign. V. K. 85. Olie på lærred. 134×89. U.r.
Huller i lærredet. Mindre afskalninger samt flere krakeleringer. Få, mindre revner og huller. Én reparation/lap på bagsiden. Lærred bør strammes op. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 23. april 2018