2432/844
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Skænk af eg med udskæringer. Front med fire låger, hvoraf to er isat grønt glas, samt fire skuffer. Indvendigt med udtræksbakker og hylder. Udført hos Nyrup Møbelfabrik, 1970'erne. H. 120. B. 212. D. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To nøgler medfølger. Top med finérskade.
Vurdering
502454 |