Niels Ringe (f. Odense 1791, d. Villestofte 1854)
“Graabrödrepladsen i Odense 1848, med Parti af Kathedralskolen og flere Bygninger”. Tryksign. og dateret N. Ringe, 1848. Litografi. Lysmål 46,5×54,5.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Talrige fugtpletter. Fugtskjolder.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020