912/​168

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Parti fra et gadekær i Besser, Samsø. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 31×43.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1473 (1927). Anton Hansens Kunstauktioner 10. marts 1931 nr. 65.

Martinus Rørbye rejste til Samsø to gange, i 1845 og i 1847, hvor han besøgte sin hustru Roses søster Cathrine, der var gift med provst Fasting ved Besser Kirke.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK