2109/736
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj med horndekoreret glasur i mørkebrunt, hvidt, blåt og grønt på lysebrun base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 26,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag i glasur på nederste kant.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag