Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Tre vaser af stentøj, modelleret med hhv. riller, blomster og i pæreform med flad hals og to små hanke. Dekoreret med hhv. glasurer i rødbrunt, grønblåt og lys sandfarvet med gråbrune elementer. Sign. monogram, den rillede vase desuden med 124, vase med blomsterdekor med 211. H. hhv. 12, 7,5 og 15. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Rillet vase med afslag på fodrand samt glasurdefekt, hidrørende fra fremstillingen. Vase med blomsterdekor med to hårrevner fra øvre kant og ca. 2 og 5 cm nedefter.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
12 bud