1404/517
Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Asfalttema 8”, 1961. Sign. monogram; sign, betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 44×73.
Proveniens: Galleri Gummeson Stockholm.
Moderne kunst og design, 21. januar 2014
Vurdering
Hammerslag