Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
“Akkeleje”. Bestikdele af sølv. Georg Jensen 1918–1930. Formgivet 1918. Vægt eksklusive dele med stål 3420 g. (93)
Bestående af: 12 middagsgafler, 14 middagsskeer, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 13 kaffeskeer, 1 barnegaffel, 6 kagegafler, 6 teskeer, 2 sukkerskeer, 2 marmeladeskeer, 1 mayonnaiseske, 2 pålægsgafler L. 15,8., 1 sardingaffel, 1 lille flaskeåbner, 1 flødeske, 1 kagekniv L. 26,5., 1 stor serveringsspade L. 26,5., 1 kartoffelske L. 25,3., 1 mellem serveringsske L. 20,3., 2 små serveringsskeer L. 19,3., 1 sauceske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Gafler med omfattende slitage ved spidser og på disses bagside, herunder nogle bøjede. Sauceske med reparation i form af lodning mellem laf og skaft. Kartoffelske L. 23,3 med indgravering på bagsiden af laf (se venligst detaljefoto). Enkelte serveringsskeers laf med mindre buler.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
17 bud