1831/​530

Gilbert Allen Watrous (f. Tulare, California 1918, d. 1991)

Standerlampe af sortlakeret og frokromet stål på trippodefod. Justérbar i magnetisk kugleled. Udført 1950'erne hos Artiforte, Rotterdam, Holland. Max. H. 157.

Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Enkelt sko mangler. Testet og virker, Bruun Rasmussen garanterer dog ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK