1350/656
Per Børglum Knudsen (f. 1947, d. 2004)
Stor bowle af stentøj, dekoreret med uglaserede, organiske mønstre samt stregdekoration på øverste kant. Delvist dekoreret med lilla glasur. Sign. Per 82. Unik. H. 19,2. Diam. 42.
Per Børglum Knudsen drejede i en periode mange af Alev Siesbyes skåle.
Få ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2013
Vurdering
Hammerslag