1350/​656

Per Børglum Knudsen (f. 1947, d. 2004)

Stor bowle af stentøj, dekoreret med uglaserede, organiske mønstre samt stregdekoration på øverste kant. Delvist dekoreret med lilla glasur. Sign. Per 82. Unik. H. 19,2. Diam. 42.

Per Børglum Knudsen drejede i en periode mange af Alev Siesbyes skåle.

Få ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 10. december 2013

Vur­dering

2.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK