2008/22
Carl Carlsen (f. København 1855, d. sst. 1917)
Efterårsdag i skoven. Sign. Carl Carlsen 1901 samt på udstillingsetiket. Olie på lærred. 63,5×94.
Lærred bør strammes op. Enkelte afskalninger og retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag