2008/​22 Carl Carlsen: Efterårsdag i skoven. Sign. Carl Carlsen 1901. Olie på lærred. 63,5×94.

Be­skriv­el­se

Efterårsdag i skoven. Sign. Carl Carlsen 1901 samt på udstillingsetiket. Olie på lærred. 63,5×94.

Lærred bør strammes op. Enkelte afskalninger og retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Carl Carlsen (f. København 1855, d. sst. 1917)

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag