912/​68

Tysk bestik af sølv til 24 personer, graveret med det Mecklenborg-Schwerinske våbenskjold samt kronet spejlmonogram for Prins Ingolf af Danmark (Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborgs titulatur til 1968). Små variationer i design. Lødighed 12 (750). Primært mester I. Giese, Schwerin 19. årh.s anden halvdel. Vægt ekskl. knive 4105 g. (72)

Bestående af: 24 middagsknive L. 26,5 cm. 24 middagsgafler L. 21 cm. 24 middagsskeer L. 22 cm.

Proveniens: Bestikket har tilhørt den Mecklenborg-Schwerinske hertugslægt og er antagelig blevet suppleret i forbindelse med brylluppet den 24. januar 1879 i Skt. Petersborg mellem Hertug Frederik Frans III af Mecklenborg-Schwerin (1851–1897) og Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922). Herefter deres svigersøn og datter, Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine (1879–1952) af Danmark, Sorgenfri Slot; dernæst deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), Sorgenfri Slot; herefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til idag. Sølvbestikket var en gave fra Arveprinsessen til hendes søn, da Greven erhvervede Egeland Gods i 1967.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 6. marts 2023

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK