2115/​733

Jens Lyngsøe

Spisebord af massiv pommersk fyr. Udgået 1980'erne fra Anton Dam. H. 74. L. 200. B. 100.

Fremstillet af nedrivningstømmer fra meget gamle bygninger, f.eks. det gamle blå- og gule pakhus ved Toldboden, der kan dateres til 1700-tallet.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Kategori
Vur­dering

10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

11.000 DKK  

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.500 DKK
7.000 DKK