2009/​307

Fransk grammofon med cylinder, i kasse af træ med tragt af delvis sortmalet metal, samt en større samling lakruller i æsker. Pathé Frères, nr. 49496. Etiket mærket J. Caldagues, Paris. Ca. 1900. H. 57. Kasse L. 34. B. 23.

Lakruller med omfattende fugtskader og defekter. Kasse med ridser og mærker. Tragt med buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag