1421/​7201

En italiensk kuglearmbrøst 18. årh. med stok i træ der ender i jernknop og krummer nedad foran den spinkle ca. 59,5 cm. lange stålbue. Aftrækkeren er fjederpåvirket og foran buen et sigtekorn bestående af to jernstænger, der mangler snoren imellem dem. (1)

Stokken har været knækket, men er repareret. Jerndelene plettede.

Våben, 25. maj 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK