2014/​8523

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Christian IV og en hofmand samt Par siddende på en trappe. Usigneret. Pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelser 13,5×10,5 og 15,5×12,5. (2).

Proveniens: Hjalmar Matthiessens samling af tegninger.

Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.650 kr.

12 bud

(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
(Autobud) 1.350 kr.
1.300 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.