Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Christian IV og en hofmand samt Par siddende på en trappe. Usigneret. Pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelser 13,5×10,5 og 15,5×12,5. (2).
Proveniens: Hjalmar Matthiessens samling af tegninger.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 30. marts 2020
12 bud