2105/984
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med top af hvid laminat, opsat på klemben af stål. Formgivet 1964. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. L. 150. B. 100.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt rust på klemben.
Moderne kunst og design, 2. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud