2119/1056
Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)
Pendel med skærm af mat opalglas, skærmholdere af messing. Udført hos Lyfa. H. inkl. montering 43.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 22. årgang, 1949.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Bundglas mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud