919/​341

Kehnet Nielsen (f. København 1947)

“Apollon/Am Meer I - IV”, No III, 1991. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 200×400. UIndrammet.

NB:The correct size is 200×400 cm

Litteratur: Poul Erik Tøjner (red): “Kehnet Nielsen. Maleri”, København, 1997, gengivet side 67. Litteratur: “Painting Out of Time, 1980–2011” gengivet i bogen udgivet i forbindelse med udstillingen i 2011 på Tønder Kunstmuseum. “Apollon I” tilhører Tønder Kunstmuseum og “Apollon II” og “Apollon IV” hænger på Horsens Gymnasium (tilhører Ny Carlsberg Fondet).

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK