2004/845
Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)
Cirkulær skål af sterlingsølv. Indvendigt og til dels udvendigt dekoreret med grøn og sort emalje. Stemplet Inger Hanmann, IH12. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode C10=1977. Vægt 859 g. Unik. H. 10,2. Diam. 21.
En kopi af faktura fra A. Michelsen medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag