2004/​845 Inger Hanmann: Cirkulær skål af sterlingsølv. Indvendigt og til dels udvendigt dekoreret med grøn og sort emalje. H. 10,2. Diam. 21.

Be­skriv­el­se

Cirkulær skål af sterlingsølv. Indvendigt og til dels udvendigt dekoreret med grøn og sort emalje. Stemplet Inger Hanmann, IH12. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode C10=1977. Vægt 859 g. Unik. H. 10,2. Diam. 21.

En kopi af faktura fra A. Michelsen medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.