2039/235
God dansk officerskårde M/1765 med forgyldt fæste i messing, grebet omvundet af grov flettet messingtråd og ca. 84,5 cm. lang klinge øverst elipseformet og neden for dette stykke tveægget med midterryg med VIVAT på det korte bryst samt trofægruppe og det kronede tredelte rigsvåben under en baldakinpå begge sider. (1)
Klingen mørk og plettet med en enkelt hak.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag