921/​96

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Portræt af Louis Gurlitt (1812–1897). Sign. W. M. 1846. Betegnet Louis Gurlitt. Bly på papir. Bladstørrelse 23×17,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 41, omtalt s. 61, afb. s. 61.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 22).

Louis Gurlitt var én blandt flere unge kunstnere fra Slesvig-Holsten, som i 1800-tallet tog til København for at uddanne sig på Kunstakademiet. Her var han elev hos Christoffer Wilhelm Eckersberg (1783–1853), og det var her, han mødte Wilhelm Marstrand (1810–1873), som han under studieårene udviklede et nært venskab med.

Efter endt uddannelse rejste Gurlitt i 1835 sammen med Marstrand til Norge, hvor han dyrkede det norske landskab. Netop landskabet og naturen var han under sin studietid hos Eckersberg blevet opfordret til at fokusere på, og senere i sin kunstneriske praksis blev han sammen med kunstnerkollegaerne Johan Thomas Lundbye (1818–1848) og Peter Christian Skovgaard (1817–1875) en af pionererne inden for det nationalromantiske landskabsmaleri.

Gurlitt og Marstrand mødtes igen i Rom under et længerevarende ophold, som Gurlitt havde i Italien fra 1842 til 1846. Her havde han forladt Danmark i kølvandet på den øgede politiske strid mellem Danmark og Preussen. På øen Ischia i 1946 udviklede deres venskab sig til også at være et professionelt samarbejde, hvor Gurlitt malede landskabsbaggrunden til nogle af Marstrands italienske folkelivsmotiver. Det er således ikke så mærkeligt, at Marstrand lavede dette yderst detaljerige billede af vennen, mens de begge opholdt sig i Rom i 1846.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK