2144/2
Vitrineskab af delvis guldbronzeret nøddetræ, overdel med to glaslåger bag hvilke hylder, front med skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, herunder to større skuffer, greb og beslag af delvis forgyldt bronze, rigt dekoreret med udskårne blomster og bladværk, svungne ben med bladværk afsluttet med volutter. Rokokoform. 19. årh.s. slutning. H. 225. B. 112. D. 50.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre, enkelte finérskader. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag