1835/590
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Stor bordlampe af glas forsynet med skærm af hvidt, plisseret akryl. Påtrykt, polykromt motiv af Leda og Svanen. Tryksign. Heerup 77. Udført og sign. hos Holmegaard, No. 619/2000. H. ekskl. fatning 37. H. inkl. skærm 70.
Let patina. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. august 2018
Vurdering
Hammerslag
24 bud