Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“T-stol”. Sidestol af riopalisander. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kopstykke med revner og reparationer. Skind med krakeleringer og porøst skum.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
14 bud