Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et par skalstole med trebenet stel af stål. Formbøjet sæde og ryg af finéret riopalisander. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. (2)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag. Let blød ryg. Ben med overfladerust.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
19 bud