2437/​941

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Cigaren”. Lænestol med stel af bejdset bøg, løse hynder betrukket med grønligt møbelstof. Model GE 240. Tegnet 1955. Udført hos Getama, 1950'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Betræk med slitage og enkelte pletter. Enkelte ridser og mærker.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?