921/​177

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“En gammel Kone i sit Kjøkken”. Stine Bollerhus fodrer sine høns. 1878–79. Sign. Anna Brøndum. Olie på lærred. 49×32.

Anna Anchers pigenavn var Brøndum, og maleriet er udført årene lige før, hun giftede sig med Michael Ancher.

Udstillet: Dansk Kunsthandel, “Maleriudstilling”, Industriudstillingsbygningen 1879 nr. 17. Dette var første gang, Anna Brøndum deltog på en større offentlig kunstudstilling.

Maleriet omtales tre gange i Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018, bd 1. I brev 207 dateret 11.6.1879 skriver Michael Ancher til Anna om Dansk Kunsthandels udstilling: “Du maa vist op og betale 3 eller 4 Kroner, hvis Du vil have Stine i Kjøkkenet med derud paa hans Udstilling i Industribygningen”.

I brev 232 dateret 16.8.1879 skriver kusinen Martha Møller til Anna om Dansk Kunsthandels udstilling: “Kjæreste Anna, det er ogsaa rigtig fornøjeligt at se Dit Billede deroppe; - det er vist meget meget bedre i Farven end det med Konen der tæller Pengene”.

I brev 234 dateret 17.8.1879 skriver Thora Lunddahl til Anna om Dansk Kunsthandels udstilling: “Derimod glæder jeg mig til Udstillingen og haaber at dens Malerie Afdeling maa faae Forlængelse med Tiden, som forekommer mig at være meget kort. Med glæde har jeg læst om Anchers Billede, som jeg haaber maa blive mig forundt at see. Det er sandt, jeg kan hilse Dig fra Stine (som gier Høns). Frk. Kinch og jeg vovede os en skjønne Dag ind i Lokalet i Hovedvagts eller ny Østergade, hvad det nu hedder, for at tage det i Øjesyn.”

Proveniens: Overretssagfører Chr. Bernth og hustru. Bruun Rasmussen auktion 163, 1964 nr. 99, ill. s. 95.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK