Foto endnu ikke klar
883/​282

Lars Trondson Kinsarvik (f. Kinsarvik 1846, d. 1925)

Købt af Musee d'Orsay i november 2018.

Norsk skab i Drage stil af bemalet træ, udskåret med ornamentik og figurer fra sagaer og sagn. Norge, 19. årh.s slutning. H. 200. B. 123. D. 57.

Proveniens: Møblet har været i samme familie i Paris siden 'Exposition Universelle' år 1900 og derefter af efterkommere til idag.

Litteratur: ‘Catalogue Géneral Officiel’, tome quartorzieme, Paris 1900, Group XII, Décoration et mobilier, Norvége, nr. 4: Lars Kinsarvik, une Armoir sculpté et peinte.

Møbler af Lars Kinsarvik findes på Norsk Folkemuseum og Nasjonalmuseet i Oslo samt Musée d'Orsay i Paris, Victoria & Albert Museum i London og The Mitchell Wolfson Jr. Collection i Miami.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK