905/​555

Nardi

Rubin- og safirbroche af 18 kt. guld, oxideret sølv og udskåret sort rav i form af Morian prydet med talrige facetslebne rubiner, safirer, kulturperler og facetslebet granat. L. 5,5×4,0 cm. Venedig, ca. 1970.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Smykker og tasker, 2. december 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag