2248/2034
Armbåndsur af 14 kt. guld. Mekanisk værk med manuelt optræk. Tofarvet urskive med forgyldte visere. Urets diam. 34 mm. 1950–60'erne.
Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker på urkasse og glas. Manglende rem. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 30. november 2022
Vurdering
Hammerslag
18 bud