1734/​61

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

En skovlysning. Usigneret. Olie på lærred. 44×74,5. Uindrammet.

Stemplet på bagsiden og blændrammen med stempel fra kunstnerens dødsboauktion.

Behov for rensning. Mindre afskalninger. Lærred bør strammes op.

Ældre malerier og møbler, 21. august 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag