1734/61
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
En skovlysning. Usigneret. Olie på lærred. 44×74,5. Uindrammet.
Stemplet på bagsiden og blændrammen med stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Behov for rensning. Mindre afskalninger. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier og møbler, 21. august 2017
Vurdering
Hammerslag