2048/757
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Hyndesæt til “Tremmesofaen”. Betrukket med patineret naturskind. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter, smuds og revner. Tre knapper mangler. En knap delvist uden skind.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag