2048/​757

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Hyndesæt til “Tremmesofaen”. Betrukket med patineret naturskind. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter, smuds og revner. Tre knapper mangler. En knap delvist uden skind.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.400 kr.

1.400 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.